לצפון מערב: לעין יואל

המסלול הזה יכול לספק חוויה ייחודית, מפגש עם חיות בר גדולות וחינניות. המסלול הוא של כשישה ק"מ. מצור הדסה, יוצאים בשער המזרחי וחוצים בזהירות רבה את הכביש במקום המסומן, לכיוון השכנים שלנו במבוא בית"ר.

אחרי שנעבור את תחנת הדלק בצומת, נלך לאורך הכביש המוביל לכניסה לישוב ואחרי כשלוש מאות  מטר, נרד בשביל משמאל. נצעד מעט לאורך הגדר החדשה מחוץ לגדר. לאחר כמאתיים מטר נרד בשביל לכיוון מערב.

לאורך הירידה, נפגוש משמאל את הלולים של המושב ובחודשי הקיץ, מאהל של בדואים שהצפינו למצוא מרעה לעדרי הצאן שלהם.

נמשיך כק"מ אחד בשביל שיעלה לאוכף בין המושב לבין חירבת צום מימין. בדרך צמחיית בר ומשמאלנו כרמים חדשים שנטעו בשנים האחרות. לאורך הדרך נמצא שרידים לבוסתנים ומטעים עזובים - גפנים, תאנים שקדים זיתים ועוד. אם יתמזל לנו, נראה את אחרוני הצבאים שבאזור או חיוויאי מרחף בהוד מעל חורשת האורנים. השביל שלנו יגיע לצומת ויתפצל לימין ולשמאל.

לפנינו,ישתרע עמק מרהיב: משמאל על הערוץ הנגדי, נוכל לזהות בריכת בטון גלילית - היעד של מסלול זה. אנו נמשיך ימינה בשביל המסומן ירוק. אחרי הליכה קצרה, נגיע לשרידי מבנה הרוס ונפנה שמאלה בשביל העובר בצלע נחל יואל. בגיא נמצא מטע נטוש של עצי חבוש הפורחים כל שנה לקראת פברואר. מימין לשביל, מצויה מערת קבורה יפה החצובה בסלע הרך. לאחר מכן, נגיע לאזור סבך שיחי פטל ועצי צפצפה. בהמשך השביל, נגיע לבריכת הבטון. בעבר,הבריכה אגרה את מי המעיין שנוצלו להשקיה .

 

חקלאית. מעט לפני הבריכה, ניתן לראות, בקיר הסלע, מצבה לזכרו של יואל יהודה פוטפוביץ', חבר מבוא ביתר, שנהרג כאן בשנת  1950 ועל שמו המעיין והנחל. לצד המצבה, ניתן להבחין בבריכה ובניקבת המעיין.

בשנים האחרונות, כבר לא מוזרמים מים לבריכה ואין אפשרות להתרחץ בה. על קיר הבריכה, ניתן לראות שכבה עבה של נטף נחלים מינרל היוצר סלע.