לצפון מזרח : לעין קובי

המסלול הזה מבטיח, בעונה הנכונה, שפע טעמים. למסלול ניתן לצאת ברגל או באופניים מצור הדסה (מהיציאה המזרחית) או במכונית ולהגיע ישירות לפארק בגין.

אורך המסלול כארבעה וחצי ק"מ. מצור הדסה,יוצאים לכביש הראשי לכיוון העיר בית"ר עלית לאחר כארבע מאות מטר אחרי היציאה המזרחית, ישנה דרך צדדית סלולה העולה שמאלה. לאחר עליה קצרה, נגיע לנקודת תצפית. ברקע נראה את רבי הקומות של ירושלים. מנקודה זו, ניתן לפנות ימינה ברכב ושמאלה ברגל. לאחר קצת יותר מק"מ אחד נגיע לבוסתן.

בגיא מקסים מצוי בוסתן, גן עדן אמיתי: ענבים, תאנים, שקדים וזיתים ובמרכזו מעיין עין קובי. הנביעה של המעיין נסתרת מהעין, עמוק בלב ההר, ורק טפטוף בין נקיקי הסלע מעיד על קיומו.

עין קובי הוא מעיין תת קרקעי הנובע בעומק של כארבעה מטרים. כדי להעצים את זרימת המים, חצבו כבר בימי קדם,בדומה למעיינות רבים באזור, ניקבה באורך שנים עשר מטר אל בריכה תת קרקעית בעלת קמרון בסגנון רומי. בשנים עברו, בריכה זו הייתה מלאה מים כל ימי השנה.

ניתן לרדת אל המעיין במדרגות ובתקרה נמצא פתח, דרכו חודרות קרני השמש. מהבריכה התת קרקעית יוצאת ניקבה נוספת באורך של כעשרים מטר המובילה את המים לבריכה חיצונית פתוחה– לדקי הגזרה ביניכם, אפשר לשלב חוויה של זחילה בחלקה האחרון של המערכת, בין הבריכה התת קרקעית לבין הבריכה החיצונית. שם כיבסו את הבגדים ומשם זרמו המים לתעלות ההשקיה.

אם תרצו, תכלו להמשיך ולרדת בשביל היורד בערוץ וליהנות משלל הצמחייה (זכרו: בסוף צריך לחזור ולעלות, אלא אם קבעתם שמישהו ברכב יחכה לכם בסופו).

במרכז עומד מבנה אב קדום, ובו גומחת תפילה הפונה לכוון דרום למכה.

במקום, ספסלים ושולחנות וגם פחי אשפה שיעזרו לכם לשמור על המקום לבאים אחריכם.