החינוך הפורמלי והלא פורמלי - הלב הפועם של צור הדסה

בואו נדבר על החינוך היישובי ובעיקר על השינויים בו. צור הדסה מהווה כיום מרכז חינוכי-אזורי של כלל יישובי המזלג.  עם סיום אכלוס שכונת הסנסן , הצטרפו ליישוב  עוד כ-1,100 משפחות חדשות, דבר שהגדיל משמעותית את מספר מוסדות החינוך בה ומספר הילדים הלומדים בהם.  

לצד הגידול הדמוגרפי עוברת צור הדסה שינוי חברתי-קהילתי חשוב: מיישוב בעל הרכב אוכלוסייה הומוגנית יחסית ליישוב הטרוגני יותר ורב-תרבותי יותר.

שינויים "פנימיים" אלה מגיעים במקביל למגמת השינויים המלווה בשנים האחרות  את מערכת החינוך הציבורית בישראל, ממש כמו בכל העולם.  סדרי העולם בחינוך משתנים ובאים לידי ביטוי בצורת מבני החינוך, בדרכי ההוראה, במהות הפדגוגיה, במעמד המורה  ועד לכישורים שהלומדים  זקוקים להם במאה ה-21.

מכלול השינויים הללו מציב בפנינו אתגרים לא מבוטלים בראייה יישובית, כאשר השאלה שאנו צריכים לשאול היא אחת: כיצד ייראו פניה של מערכת החינוך הפורמלי והלא פורמלי בצור הדסה בשנים הבאות?

על-מנת לתת מענה לשאלה זו מוביל יאיר קמייסקי, סגן יו"ר הועד, מהלך מתמשך שהחל בגיוס תושבים בסוף שנת 2017, שאליו נענו רבים  מתושבי היישוב, והישובים הסמוכים וכן מקרב אנשי חינוך מובילים ופורצי דרך בזכות עצמם.

ההיענות המרשימה הוציאה אותנו לדרך מעניינת לפיתוח תפיסה חינוכית עבור יישובנו. כתוצר ראשון גיבשו הועדות את העקרונות המרכזיים לתפיסה החינוכית שתנחה אותנו בהמשך, אולם צריך לזכור: זוהי דרך ארוכה, שתחייב שיתוף פעולה הדוק עם צוות מנהל החינוך במועצה, הצוותים החינוכיים במוסדות החינוך בצור הדסה, ועד היישוב, משרד החינוך, תושבי יישובי המזלג ומעורבות של הילדים עצמם.

התהליך הארוך מחייב בנוסף התגייסות לאורך זמן לצורכי למידה, חשיבה ויישום. בסופו ניתן יהיה ליצור לכל ילדי צור הדסה וכלל אזור המזלג  חינוך טוב יותר, מותאם יותר ובעיקר כזה המאפשר להם להתכונן לחיים כבוגרים במאה ה-21.  

בחודש יולי נתכנס כולנו על מנת להציג בהרחבה את הרעיון , את שלבי ההתקדמות ובעיקר כדי ליצור חיבור של תושבי הישוב והאזור לתהליך כולו. את המועד למפגש ציבורי זה נפרסם בהקדם.

בהזדמנות זו אני מודה לרבים שהצטרפו לצוותי החשיבה עד כה ומקווה שעוד אנשים יצטרפו אליו בהמשך.

על מנת להרחיב דעת על המשבר שבו נמצא החינוך הציבורי בעולם כולו מצורף סרטון של כ11 דקות באנגלית.  https://www.ted.com/talks/ken_robinson_changing_education_paradigms

יאיר קמייסקי-סגן יו"ר ועד צור הדסה

לעיון בפרוטוקולים בנושא החינוך :

מפגש הנעה מספר 1 - דצמבר 2017 לצפייה
מפגש הנעה מספר 2 -  14 בינואר 2018 לצפייה
ישיבה מספר 1 צוות חינוך פורמלי - 28 ינואר 2018 לצפייה
ישיבה מספר 1 צוות חינוך בלתי פורמלי - 13 פברואר 2018 לצפייה
ישיבה מספר 2 צוות חינוך פורמלי - 11 בפברואר 2018 לצפייה
ישיבה נספר 3 צוות חינוך פורמלי 8 למרץ 2018 לצפייה
ישיבה עם צוותי המועצה - 26 לאפריל 2018 לצפייה
סיכום מפגש צוות חינוך, מועצה ומנהלות מס 1 - 18 ביוני 2018 לצפייה
סיכום מפגש תושבים בפורום רחב  17 ביולי 2018  - (מצגת כאן) לצפייה